Ceterum censeo Conventum esse delendum
Marek Stefan Szmidt
 
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Polska2013.04.05 14:55

W stronę Ruchów Narodowych!

 

Konkluzje z wypowiedzi Romana Dmowskiego

 
Wszelkie działania "narodowe", nie nawiązujące do Fundamentu Rzeczypospolitej, określonego przez Romana Dmowskiego w prezentowanym poniżej cytacie, nie mają prawa określać się jako kontynuacja ideowa Narodowej Demokracji i Stronnictwa Narodowego - pozostając zwykłą samowolą i uzurpacją.
 

Roman Dmowski: „Nienormalna ewolucja polityczna Polski historycznej włożyła na żywioły postępowe, dążące do odrodzenia narodu przez zreformowanie jego życia, obowiązek większej niż gdzie indziej pracy nad istotną demokratyzacją narodu, polegająca na przygotowywaniu szerokich mas do narodowego i politycznego życia, a z drugiej strony stworzenia silnego kierunku narodowego, dążącego do zwiększenia obowiązków jednostki względem społeczeństwa, budzącego przywiązanie do interesu narodowego polskie aspiracje państwowe. Zadania tego demokracja polska w pierwszej połowie nie podjęła w należytej rozciągłości, często zbaczając z właściwej drogi, w drugiej zaś nie tylko nie spełniła go, ale przez zapomnienie tradycji Sejmu Czteroletniego oddaliła jego spełnienie." Myśli nowoczesnego Polaka, 1903.

Konkluzja: każdy Ruch polityczny, mieniący się Narodowym, ma obowiązek przyjęcia - jako cezurę czasową, podstawę prawną oraz legalistyczną swoich działań politycznych - zapisy Konstytucji 3(5) Maja 1791 roku i wypracowanie projektu Jej aktualizacji do potrzeb współczesności. 

Wszelkie więc działania "narodowe", nie nawiązujące do Fundamentu Rzeczypospolitej, określonego przez Romana Dmowskiego w powyższym cytacie, nie mają prawa określać się jako kontynuacja ideowa Narodowej Demokracji i Stronnictwa Narodowego - pozostając zwykłą samowolą i uzurpacją.

W związku z powyższą konkluzją wzywam Kierownictwa wszelkich Ruchów, nawiązujących do Tradycji Polskiej: Narodowej Demokracji, Stronnictwa Narodowego i ONR, o podjęcie prac programowych, uściślających Ich fundamenty prawne i legalistyczne, gdyż bez takowego wysiłku pozostaną jedynie pustosłowiem, od Tradycji Polskiej i zamysłów Przodków, całkowicie oderwanym.

Marek Stefan Szmidt, M.p. AD 5 kwietnia 2013 roku

Ceterum censeo Conventum esse delendum

 
 
 

 
2633 odsłony  średnio 5 (1 głos)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: Narodowa Demokracja, Konstytucja 3 Maja, Ruch Narodowy, legalizm, fundament prawny.
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Christophoros Scholastikos, 2013.04.07 o 21:16
Panie Marku, przy całej mojej rodzącej się powoli do Pana sympatii, czy nie jest to czepianie się "leśnego dziadka", który zawsze umie wyszukać jakieś "ALE"?
Czy K3(5) nie była uchwalona w sposób sprzeczny z obowiązującymi wówczas zasadami?
Serdecznie
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Marek Stefan Szmidt, 2013.04.07 o 22:04
Szanowny Panie Krzysztofie,
Konstytucja została uchwalona lege artis dnia 5 kwietnia 1791 roku.
Dlatego używam zawsze określenia K3(5)M.

Zresztą, wszystko nie jest tak istotne, skoro Narodowa Demokracja uznała Ją za fundament. Określała nie tylko ustrój, ale także granice Rzeczypospolitej.

Nie czepiam się więc, a powołuję na Legalizm.

Bez Legalizmu, żaden ruch polityczny nie uzyska poparcia, koniecznego do zmiany władzy.

Pozdrawiam Pana z sympatią
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Christophoros Scholastikos, 2013.04.07 o 22:29
No tak, jedynie w "atmosferze zamachu stanu" ale przy qworum i większość przegłosowała. Jednym słowem (młodzieżowym) "na legalu".

Zapytam inaczej. Czy Pana zdaniem i Myśli zdaniem, powstała niedawno ogólna deklaracja ideowa powinna już mieć w sobie odniesienia historyczne w tym ultra ważne wskazanie na legalne, bo wynikające z ciągłego bytu państwowego akty prawne z K3Maja na czele, czy też może spokojnie na dalszym etapie uściśleń dokumentowych byłoby to wystarczające? Przykładowo w ramach programów politycznych partii w tego nurtu wyrastających.

Moim zdaniem Pan podchodzi do sprawy idealistycznie i "kwadratowo" podczas gdy posiadający jak dotychczas moje poparcie liderzy Ruchu Narodowego bardziej metodycznie i sensownie.

Dlaczego tak uważam?

Gdyby wpisać wykład o Konstytucji 3cio majowej jako podstawowy punkt odniesienia to z miejsca gubi się wszystkich tych, którzy na dźwięk słowa historia dostają drgawek. Proszę wierzyć są tacy i niekoniecznie muszą to być ludzie godni potępienia.

Metodyka. Sposób budowania społeczności czy też wręcz, metodyka działań narodowotwórczych (świadomości) i jego aktywizacji.

Panie Marku pewnie Pan doskonale o tym wie, że nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze umieć tą rację wprowadzić w życie.
Kłaniam się, dobrej nocki.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Marek Stefan Szmidt, 2013.04.08 o 12:17
Szanowny Panie Krzysztofie,
nie odmawiam Panu racji :-)

Z tym, że Liderzy - będąc liderami - muszą myśleć o taktyce, a Konserwatysta, który nie pretenduje do kierowania czymkolwiek, może Sobie pozwolić na idealizowanie.

Rolą Konserwatysty, przy "narodzinach" nowoczesnych RN, jest kreślenie horyzontów etycznych, prawnych, legalistycznych i legitymistycznych oraz krytyczne spojrzenie na działania "bieżące".

Rodzącą wspomaga Akuszerka... i Dziecko lepiej na tym "wychodzi", niźli polegając tylko na "widzimisię" Osób "wyrażających dobre chęci dopomożenia w tym połogu"...

Straszliwe spustoszenia w dziedzinie edukacji, jakich dokonały totalitaryzmy, są istotną przyczyną braku świadomości znaczenia 5. Maja (3. był zamach stanu) i "alergiczną reakcją" na samo Jej przypomnienie.
Jednakże - jak już wspominałem na Polacy.eu.org - nie "masy" zadecydują o przyszłości Rzeczypospolitej, lecz tylko Elity, które przeciwstawią się anty-elitom "systemu pojałtańskiego".

Przykładem organizmu bez Fundamentów Prawa, czyli w sumie bezideowym, opartym tylko na buncie i niezadowoleniu "społecznym" (co z tego, że "słusznym"), który - pomimo swej "masowości" - poniósł klęskę, w konfrontacji z totalitaryzmem, jest Solidarność. Co dały "masy", ponoć 10-milionowe, gdy cały "porządek III RP", wraz z podziałem Własności został "zaklepany w Magdalence"? (Oczywiście nie w żadnej Magdalence, tylko w Moskwie, wiosną 1989 roku, kiedy Michnik wszedł na Kreml... np: +kartofel.salon24.pl)

Przyszłość Polski na następne dziesięciolecia, została ustalona przez elity. Należy więc uczyć się od zwycięzców!

Stosując metodę indukcji (doświadczenia historycznego), którą przyjąłem od Profesora Konecznego, doszedłem do wniosku, iż RN są skazane na niepowodzenie, jeżeli dość szybko nie określą Swoich Fundamentów, na których to - dopiero - budować będą "strategię bieżącą".

Ale, jak już wspomniałem powyżej, jestem tylko Akuszerem i to nie wzywanym przez "Nikogo"; Idealistą, ale i - przede wszystkim - Realistą i Racjonalistą, posiadającym Dar Analizy indukcyjnej.

Jeden z Moich Przyjaciół, Pan Waldemar Pernach, z którym uczestniczyliśmy w historycznym spotkaniu w Ramsau, tak recenzuje Moją książkę: "jest to jak 10 Przykazań - nieosiągalne w praktyce, ale konieczne, dla zakreślenia celu ostatecznego"... (cytat z pamięci)

Także, zgadzam się z Pańskim twierdzeniem: "nie wystarczy mieć rację. Trzeba jeszcze umieć tą rację wprowadzić w życie" - jednakże Konserwatysta nie jest Osobą "wprowadzającą w życie", lecz wyznaczającą Kierunki i Cele...

pozdrawiam Pana "w same południe" :-)
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Christophoros Scholastikos, 2013.04.08 o 13:39
Dziękuję za całe to doświetlenie. Pozostaje mi pokornie z głęboką zadumą i zamyśloną miną pokiwać głową na TAK.
Nic piękniejszego niż wiedzieć czego się chce. Znać swoje miejsce i umieć ja wykazać. Nie ważne czy tym miejscem jest zamiatanie ulic czy też kreślenie programów odbudowy Najjaśniejszej.
Przyznam, że po Pańskim ostatnim poście nabrałem głębokiej chęci przeczytania Pana publikacji którą recenzował znajomy.

Przy okazji, zdaje się, że pisał Pan, iż dopiero w zeszłym roku po wielu latach działania w niepodległościowej konspirze zdecydował się Pan na ujawnienie i działanie publiczne z otwartą przyłbicą. Jeśli się mylę proszę sprostować, może źle doczytałem. Pytanie jest takie co Pana wygnało z lisiej nory? Kim był ten jamnik?
Pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: W stronę Ruchów Narodowych! 
Marek Stefan Szmidt, 2013.04.08 o 20:17
Szanowny Panie Krzysztofie,
Pokora jest cnotą wyrażającą Człowieczeństwo, więc nigdy Jej za dużo :-)

a co do jamników, to było ich kilku:
1. Wielce Ukochany Nadredaktor, stwierdził był łaskawie, że Narodowa Demokracja nie była tak całkiem "be" (niedopuszczenie do władzy "trumny Dmowskiego", było jednym z fundamentów Magdalenki_Prime)
2. Salon zatwierdził zwrot: "żydokomuna"...
3. JKM przeszedł na pozycje...
4. Mecenas stroił miny i lizał tyłki PO...
5. RAZ opublikował swój knot o ND oraz stał się koncesjonowanym "narodowcem"...
6. Zaczęły powstawać i "błądzić we mgle" RN...

Natomiast błędne jest Pańskie stwierdzenie, jakobym do tego czasu nie działał "z otwartą przyłbicą". Działałem dość aktywnie od roku 1982,publikując to i owo, wydawałem w Internecie europejskim "Myśl Niepodległa", bo w Polsce Netu jeszcze nie było, a później byłem dość aktywny na niwie pyskówek na wp.pl kawiarenka Polityka (pierwszy komunikator w Polsce, gdzie poznałem, a później "w realu" koleżankie "manip" - dziś "demaskator1" etc :-) i forach Młodych Komunistów, "pakowałem do pudła" Owsika, publikowałem różne teksty. Co do ostatniego, to przyznaje, iż publikowałem teksty o "niewielkim ciężarze gatunkowym", aby właśnie nie płoszyć i się "zbytnio nie wychylać"...

Dziękuję za zainteresowanie Moim traktatem - jest dostępny na +ekotrendy.com
pozdrawiam serdecznie
MStS
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
najnowsze komentarze
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Piotr Świtecki → Swiatowid
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Swiatowid → Piotr Świtecki
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Nieświadomi
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Nieświadomi
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Nieświadomi
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Nieświadomi
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
Re: Konfederacja i przestępcze działania
Piotr Świtecki → Marek Stefan Szmidt
Re: Konstytucja
Marek Stefan Szmidt → Piotr Świtecki
więcej…